Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar

Kına Organizasyonu Çeşitleri

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar Düğünden bir ya da birkaç gün önce damat adayı ve gelin adayı ayrı ayrı olarak eğlenirler. Bunu bazı toplumlarda “ son bekâr eğlencesi “ olarak tanımlarken bir yerde bekârlığa veda etmek olarak tanımlarken bizde bu durum biraz farklıdır. Çünkü biz evliliğe kına ile gideriz.

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar
Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar

Mutluluğumuzu ifade ederken “ kına yakmak” deyimi bu yüzden dillimize yerleşmiştir. Evlilik bizlere mutluluk veren doğal bir olaydır. Kına geceleri vazgeçemediğimiz belli başlı güzel geleneklerimizdendir. Bu gecelerde daha çok kız ve arkadaşları veya sadece kadınların yer aldığı geceler olarak tanımlayabiliriz.

Kına Gecelerinde Mekân Sorunu Nasıl Çözülür?

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar Kına için uygun mekân seçimi de önemlidir. Kına geceleri bizler için bu kadar önemliyken sevdiklerimizi ağırladığımız kına gecesi mekânı da önem arz eder. Gerek dış mekân gerekse iç mekânlar olsun kına gecelerinde organizasyon şirketlerin yardım almalıyız.

Kapalı mekânlar genellikle fazlaca tercih edilir. Oysaki popüler alanlar şimdilerde bütçeye göre değişiklik gösterir. Eğer bütçeniz uygunsa bu tür eğlenceleri dış manda yapmanız daha gösterişli olabilir. Kına istemiyorum derseniz partiler içinde tekneler tercih edilebilir.

Kına gecelerinde kişi sayısı göze alındığında düğünler oranla az kişi olacaktır. Bu yüzden daha küçük mekânlar ortamın samimi ve sıcak ortam olarak değerlendirilmesi

Kına Geleneksel Türk Kınası olmak Zorunda Mı?

Kına şu sıralar modern çağda daha çok el işlemeleriyle ünlü Hint desenleriyle gözlerimize başka zevk vermektedir. Tercih tamamen gelin adayına bırakılmaktadır. Dövme şeklinde yapılan bu işlemeler günümüzde oldukça popüler kınalardır.

Kınada Damat Olabilir mi?

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar Gelini ağlatmak için çabalayan gelin adayları kınada damat adayının olmasını pek fazla uygun görmezler. Hatta hiçbir erkeğin kına gecesinde bulunmasını istemezler. Kınayı genellikle erkek tarafından bir kadın geline yakar. Bizde bir farklı gelenekte burada devreye gelir. Altın almayan gelin kına yakılacağı zaman elini açmaz. Burada aslında mizah vardır. Hem eğlenip, hem esprilerin yapıldığı hem de ağlandığı bir ortam olarak kına geceleri bizlerde örfi bir adettir. Bu âdeti yerine getirmek asırlardır Türklerin yaptığı bir gelenektir. Gelenekler tarihi yaşatması açısından değerlidir. Kendi öz benliğimizi korur. Bu tür geleneklerden vaz geçilmemelidir. Dolayısıyla damat sadece birkaç dakika mekânda bulunabilir. Damat adayına da bu birkaç dakika içerisinde kına yakılabilir. Bu tamamen tercih meselesidir.

Kına Gecesi Yapılacak Mekânlar Kıyafetlerde önemlidir. Gelin adayları bu kına gecelerinde birden fazla kıyafet giyinebilirler. Ama geleneksel Türk kına gecesi kıyafeti, bindallı dediğimiz kıyafetlerdir. Gelin adayının saçından, takısına, ayakkabısına ve giydiği elbiseye kadar her detay bu gecelerde de önemlidir.

Bu gecelerde asıl amaç mutluluğu paylaşmaktır. Her ne kadar gelin adayı ağlatılmaya çalışılsa de bunun manası ailesinden ayrılan gelini üzmek değil aslında sadece daha çok mutlu olması için yapılan bir tür eylemdir. Organizasyon şirketleri özellikle düğün, kına ve partiler için oldukça güzel organizasyonlarda bulunmaktadırlar.

Günümüzde özellikle gelin adayları ve nedimeleriyle türlü oyun ve eğlenceli koreografiler de bu şirketlerin işi olarak sunulur. Her detayı siz değil şirket düşünür bu açıdan bu şirketler günümüzde oldukça popülerdir. Her ne olursa olsun mutluluğa bir adım atarken sevdiklerimizle güzel saatler yaşamak için yapılan bu tarz gelenekler devam etmelidir.

 

Bizi Instagramda Takip Edebilirsiniz: wedding__palace

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.